The near point of a naked eye is 25 cm, when placed at the near point and viewed
ID: 2040095 • Letter: T
Question
The near point of a naked eye is 25 cm, when placed at the near point and viewed by the naked eye, a tiny object would have an angular size of 5.2 × 10-5 rad, when viewed through a compound microscope, however, it has an angular size of -7.20 x 10-3 rad. (The minus sign indicates that the image produced by the microscope is inverted. The objective of the microscope has a focal ength of 2.5 c and the distance between the objective and the e eie ei 15 ?? . Find the focal length of the eyepiece 007 XcmExplanation / Answer
The near point of the object,N = 25 cm
Angular size of the object as viewed by naked eye,? =5.2x10-5 rad
Angular size as observed through a compound microscope,?' =-7.20x10-3 rad
focal length of the objective of the microscope,fo = 2.5cm
Distance between the objective and the eye piece,L = 16 cm
Now the angular magnification is given by
M = ?'/?
= -7.20x10-3 /5.2x10-5
=-138.461
For compound microscopes,
M = - (L-fe)N/fofe
138.461 = (16 - fe) 25 / 2.5fe
138.461= (400 -25fe)/2.5fe
346.1525fe = 400 -25fe
371.1525fe = 400
fe = 400/371.1525
= 1.0777cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.