A car initially traveling with a velocity if 12 m/s accelerates at a constant ra
ID: 2040365 • Letter: A
Question
A car initially traveling with a velocity if 12 m/s accelerates at a constant rate of 2.5 m/s^2 for 2 seconds. A) will this car cover more or less ground in 2 seconds than a second car initially moving at 12m/s but no acceleration ?B) how far is this car moving after 2seconds ?
C) how far has it traveled during the 2 second interval ? A car initially traveling with a velocity if 12 m/s accelerates at a constant rate of 2.5 m/s^2 for 2 seconds. A) will this car cover more or less ground in 2 seconds than a second car initially moving at 12m/s but no acceleration ?
B) how far is this car moving after 2seconds ?
C) how far has it traveled during the 2 second interval ? A) will this car cover more or less ground in 2 seconds than a second car initially moving at 12m/s but no acceleration ?
B) how far is this car moving after 2seconds ?
C) how far has it traveled during the 2 second interval ?
Explanation / Answer
A) since the car is travelling with accleration at a constant rate. it will cover more ground than the second car which is moving without accleration.
B) we have from the kinematics,
v = u + a*t
where,
u = initial velocity = 12 m/s
a = accleration = 2.5 m/s2
t = time = 2 seconds
thus
v = 12 m/s + (2.5)(2) = 17 m/s
C) the distance can be calculated from the formula
s = u*t + at2/2
s = (12*2) + 0.5*(2.5)(2)2 = 29 m
s = 22.5 m / 2 + 42 m
s = 11.25m + 42m
s = 53.25 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.