Having problems figuring out problem (b). The potential energy of a diatomic mol
ID: 2040451 • Letter: H
Question
Having problems figuring out problem (b).
The potential energy of a diatomic molecule may be modeled by the Lennard-Jones potential 4 r12 r6 where A and B are constants and r is the distance between the ions. For a particular molecule, A = 0.195 × 10-120 eV . m12 and B 1.50 x 10-60 eV . m (a) Determine the amount of energy (in eV) needed to break up the diatomic molecule when the separation of the ions is such that it has a minimum amount of potential energy 2.88 ev (b) Determine the force (in nN) needed to break up the diatomic molecule. 4.33e+11 For a conservative force, how is the force related to the potential energy? If you have an expression for the attractive force the ions exert on each other as a function of their separation, how can you determine the separation where this force is a maximum? How does the force required to separate the molecule into two ions compare to this maximum force of attraction?. nNExplanation / Answer
a) when U in minimum,
dU/dr = 0
-12*A*r^(-12-1) - (-6)*B*r^(-6-1) = 0
-12*A/r^13 + 6*B/r^7 = 0
12*A/r^13 = 6*B/r^7
2*A/r^6 = B
==> r^6 = 2*A/B
r = (2*A/B)^(1/6)
= (2*0.195*10^-120/(1.5*10^-60))^(1/6)
= 7.989*10^-11 m
U_min = A/r^12 - B/r^6
= 0.195*10^-120/(7.898*10^-11)^12 - 1.5*10^-60/(7.898*10^-11)^6
= -2.87 eV
a) Energy required to to breakup = Uf - Ui
= 0 - (-2.87)
= 2.87 J
b) F = -dU/dr
= -(-12*A*r^(-12-1) - (-6)*B*r^(-6-1))
= -(-12*A/r^13 + 6*B/r^7)
= 12*A/r^13 - 6*B/r^7
= 12*0.195*10^-120*1.6*10^-19/(7.898*10^-11)^13 - 6*1.5*10^-60*1.6*10^-19/(7.898*10^-11)^7
= 5.34*10^-9 N
= 5.34 nN <<<<<<<<<---------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.