A mass is on a driver with a spring. The mass of the mass is 2.533kg, the freque
ID: 2040559 • Letter: A
Question
A mass is on a driver with a spring. The mass of the mass is 2.533kg, the frequency is 1.00Hz, the amplitude is 0.50cm, the spring's displacement goes from 20m to 15m when the mass is placed, and the given spring constant is 300N/m, and gravity (9.80m/s^2) is present as acceleration. Calculate a predicted value for resonant frequency of the mass, ignore damping.
You may use this link for reference, make sure to change the spring constant if you use it: https://phet.colorado.edu/sims/resonance/resonance_en.html
Explanation / Answer
for resonant frequency,
m w^2 = k
2.533 w^2 = 300
w = 10.88 rad/s
and f = w / 2pi = 1.732 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.