At one instant, the electric and magnetic fields at one point of an electromagne
ID: 2040595 • Letter: A
Question
At one instant, the electric and magnetic fields at one point of an electromagnetic wave are E-(220i + 300 j-60kV/m and B-(7.8?-73jt ak)Bo. ? Part A What is the value of a? Express your answer using two significant figures Correct ? Part B What is the value of Bo? Express your answer using two significant figures ??? Bo= 7.11 AT Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect, Try Again; 5 attempts remaining Part C What is the Poynting vector at this time and position? Find the z-component. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units s-3400 |Explanation / Answer
(A) E and B are perpendicular so E.B = 0
(220 x 7.8) + (300 x -7.3) + (-60 x a) = 0
a = - 7.9
(B) |E| = sqrt(220^2 + 300^2 + 60^2) = 376.83 N/C
|B| = sqrt(7.8^2 + 7.3^2 + 7.9^2) Bo = 13.29 B0
and |E| = c |B|
376.83 = (13.29 x Bo) (3 x 10^8)
Bo = 9.5 x 10^-8 T Or 0.095 uT
Ans: 0.095
(C) S = (E x B) / u0
Sx = ((300 a) - (-60 x -7.3))B0 / u0
Sx = - 212.3 W/m^2
Ans: - 210 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.