You\'re pumping water into a 2-cm radius hose at ground level with a speed of 5
ID: 2040963 • Letter: Y
Question
You're pumping water into a 2-cm radius hose at ground level with a speed of 5 m/s. The other end of the pipe is 4-cm radius and at an elevation of 50 meters. The water will exit the hose with a speed which is... O One-fourth as fast as it entered O None of the above... answer is more complicated O Half as fast as it entered The answer is uncomputable with the information given O Twice as fast as it entered O Four times as fast as it entered If water is to emerge from the top, the pressure of the water at the bottom must, at minimum, be: O Twice atmospheric pressure O The answer is uncomputable with the information given O None of the above... answer is more complicated Half atmospheric pressure O Atmospheric pressure plus pgh (where ? is the density of water, and h is 50 meters)Explanation / Answer
Q1.
as flow rate is constant,
speed*cross sectional area =constant
==>speed*radius ^2=constant…(1)
so higher the radius, lower the speed and vice versa.
so at exit , as radius is higher, speed will be smaller.
now, using equation 1,
speed at entry*entry radius^2=speed at exit*exit radius^2
==>speed at entry*2^2=speed at exit*4^2
=>speed at exit=(1/4)*speed at entry
hence the first option is correct.
Q2.
let pressure at bottom=P1
pressure at top=P2=1 atm=101325 N/m^2
speed at bottom=v1=5 m/s
speed at top=v2=(1/4)*5=1.25 m/s
height at bottom=h1=0
height at top=h2=50 m
using bernoulli principle:
P1+0.5*rho*v1^2+rho*g*h1=P2+0.5*rho*v2^2+rho*g*h2
where rho=water density
hence P1=101325+0.5*1000*1.25^2+1000*9.8*50-0.5*1000*5^2-1000*9.8*0
=5.7961*10^5 N/m^2
which is 5.72 times atmospheric pressure.
hence at minimum, it will be atmospheric pressure+rho*g*h
last option is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.