An LC circuit consists of a 3.09 mH inductor and a 5.04 ?F capacitor. (a) Find i
ID: 2041050 • Letter: A
Question
An LC circuit consists of a 3.09 mH inductor and a 5.04 ?F capacitor. (a) Find its impedance at 56.5 Hz. (b) Find its impedance at 10.5 kHz. CH2. (c) Now a 33.8 ? resistor is added in series with the inductor and capacitor. Find the impedance of this RLC circuit at 565 At 56.5 Hz At 10.5 kHz and . (d) Compare the values of Z in parts (a) and (b) with those found in part (c), in which there was also a resistor. Why are they similar? (Select all that apply.) At low frequency, the capacitor dominates At low frequency, the inductor dominates. At high frequency, the capacitor dominates. The resistor makes little contribution to the total impedance. At high frequency, the inductor dominates.Explanation / Answer
a) XL = 2pi fL = 1.09 ohms
Xc= 1/ ( 2pi fC) = 559.19 ohms
Z =558 . 1 ohms apprx
b)XL = 2 pi (10.5 x10^3) (3.09 x 10^-3) =203.754 ohms apprx
XC= 10^6 / (2 x 3.14 x 10.5 x 10^3 x 5.04) = 3 ohms
Z = 200.745 ohms
c) Z = sqroot ( R^2 + { XL-XC}^2) = sqroot (33.8^2 + 558.1^2) = 559.122 ohms apprx
Z = sqroot ( 33.8^2 + 200.745^2) =203.57 ohms apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.