8/14 points |Previous My Note 16.0 m uniform ladder weighing 510 N rests against
ID: 2041064 • Letter: 8
Question
8/14 points |Previous My Note 16.0 m uniform ladder weighing 510 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 56.0° angle with the horizontal. (a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 850 N firefighter is 4.00 m from the bottom. Magnitude of the horizontal force Enter a number. Direction O away from the wall O towards the wall Magnitude of the vertical force 1370 NDirection O down O up (b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 8.90 m up, what is the coefficient of static friction between ladder and ground? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. Answer Save Progress My e a basket of food hanging at the end of the beam. The beam is hynary hear weighing 720 N walks out on a beam in an attempt to retrievExplanation / Answer
Part A.
Using force balance
in x-direction
total Fx = 0, since it's not moving
0 = Ffriction - Nwall
Nwall = Ffriction
in y-direction
total force = 0
Nground - Wfire - Wladder = 0
Nground = 850 + 510 = 1360 N
using torque balance
torue in CCW = torque in CW
torque)wall = torque)ladder + torque)fire
Nw*cos 34 deg*16 = 850*4.0*sin 34 deg + 510*8*sin 34 deg
Nw = (850*4*sin 34 deg + 510*8*sin 34 deg)/(16*cos 34 deg)
Nw = 315.33 N to the left
Ff = 315.33 N to the right
Ng = 1360 N
B.
again same torque balance
torue in CCW = torque in CW
torque)wall = torque)ladder + torque)fire
Nw*cos 34 deg*16 = 850*8.90*sin 34 deg + 510*8*sin 34 deg
Nw = (850*8.90*sin 34 deg + 510*8*sin 34 deg)/(16*cos 34 deg)
Nw = 490.91 N
Nw = Ff
Ff = uk*Ng
uk*Ng = Nw
uk = 490.91/1360
uk = 0.361 = Coefficient of static firction
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.