Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Note: I\'m really only struggling with part c. Lorentz Law, Ampere\'s Law, and F

ID: 2041104 • Letter: N

Question

Note: I'm really only struggling with part c.

Lorentz Law, Ampere's Law, and Faraday's Law

a.) Two equal current carrying infinite wires with current I = 2amps and separation d = 0.5m repel one another. Find the force per unit lengh (f). Give the relative directions of the currents in the wires by drawing a diagram.

b.) Find the strength of the magnetic field (B) inside a solenoid with n= 200 turns/meter (loops per unit length) and carrying a current of I = .06amps.

c.) Suppose that the solenoid in part (b) has a radius (a = 10cm) and a changing current of I = (0.4 + 0.5t)amps, where t is the time. Another metallic ring of radius b = 7cm is placed inside of the solenoid with their axes coinciding. Find the EMF (E) induced in the ring.

Explanation / Answer

a) This can be solved using the following formula

F/l = uoI1I2 / 2*pi*r

where I1 and I2 are currents in wire which is 2 amps in this case. r is the distance between two wires.

b) Here you can use the following formula

B = uoIn

Putting the values, we het

B = 4*pi*10-7*0.06*200

B = 1.507e-5 Tesla

c) We know that Induced emf is given as

e = -N d(phi)/ dt where phi = B*A

from part (b) , phi = uoIn*pi*r2

e = - N*uoIn*pi*r2*dI/dt

e =  - N*uoIn*pi*r2d(0.4 + 0.5t) / dt

e = -N*uo*I*n*pi*r2*0.5

we are not given number of turns of ring so take N = 1

r = 0.07 m

solve for e

e =

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote