A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to t
ID: 2041263 • Letter: A
Question
A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to try to send letters by balloon even though they may not reach their intended destination. A 6.00 × 104 cm3 gas-filled balloon will provide enough lift for a 40.0 g package to be accelerated upward at a rate of 3.25 m/s2. For these circumstances, calculate the density of the gas the consumer fills the balloon with. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and the density of air is ?air = 1.16 kg/m3. Neglect the mass of the balloon material and the volume of the package.
Explanation / Answer
Fb = pgV
'p' is the density, 'g' is the acceleration due to gravity, 'V' is the volume
Fb = may + mg
pgV = may + mg
1.16*9.81*(60000*10-6) = m(3.25) + m(9.81)
m = 0.05228 (this is the mass of both the air in the balloon and the package, you need just the air)
0.05228 - 0.040 = 0.01228 kg (mass of air in the balloon)
density = mass/volume
0.01228 kg / 0.0600 m3 = 0.2047 kg/m3
the density of the gas the consumer fills the balloon with is 0.2047 kg/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.