10:35 LTE A 22.0 kHz, 16.0 V source connected to an inductor produces a 3.80 A c
ID: 2041273 • Letter: 1
Question
10:35 LTE A 22.0 kHz, 16.0 V source connected to an inductor produces a 3.80 A current. What is the inductance? The capacitor in the figure below is designed to fiter low -frequency signals, impeding their transmission between circuits (a) What capacitance is needed to produce a 162 k frequency of 203 Hz? reactance at a (b) What would its reactance be at 1.00 MHz? (c) What are the implications of your answers to (a) and (b) (Select all that apply) o Low frequencies transmit better than high ones O The capacitor does what it is designed to do. O The capacitor does not do what it is designed to do. O Reactance is larger at high frequencies O Reactance is smaller at high frequencies O High frequencies transmit better than low ones The capacitor in the figure below is designed to filter high-frequency signals by shorting them to ground (a) What capacitance is needed to produce a reactance of 10.2 m22 fora 5.15 kHz signal? (b) What would its reactanoe be at 14.3 HzExplanation / Answer
a) C = 1 / 2 pi f XC
= 1 / (2 pi * 203 * 162 * 103)
= 4.84 nF
b) XC = 1 / 2 pi f C
= 1 / (2 pi * 1.00 * 106 * 4.84 * 10-9)
= 32.88 ohms
c) reactance is smaller at higher frequencies
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.