For the situation shown in the figure, calculate F_R , the force exerted by the
ID: 2041350 • Letter: F
Question
For the situation shown in the figure, calculate F_R , the force exerted by the right hand. The pole is uniform and has a mass of 4.23 kg. The hands are 0.900 m apart, and the cg (center of gravity) of the pole is 0.62 m from the left hand.
For the situation shown in the figure, calculate F.R, the force exerted by the right hand. The pole is uniform and has a mass of 4.23 kg. The hands are 0.900 m apart, and the cg (center of gravity) of the pole is 0.62 m from the left hand F, I -ody diagram FR CGFExplanation / Answer
Given,
m = 4.23 kg ;
Fr = 0.62/0.9 x mg
Fr = 0.62/0.9 x 4.23 x 9.81
Fr = 28.59
Hence, fr = 28.59 N
Fl + Fr = mg
Fl = mg - Fr
Fl = 4.23 x 9.81 - 28.59 = 12.91 N
Hence, fl = 12.91 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.