Two skydivers will step out of opposite sides of a stationary hot air balloon 45
ID: 2042152 • Letter: T
Question
Two skydivers will step out of opposite sides of a stationary hot air balloon 457m above the ground. Assume that a free falling skydiver will fall with a constant acceleration of 9.8 m/s^2 before the parachute opens. The first skydiver falls with a constant speed of 3 m/s after opening her parachute. The second skydiver falls with a constant speed of 3.2 m/s after opening his parachute. If the first skydiver waits 4.0 seconds after stepping out of the balloon before opening her parachute, how long must the second skydiver wait after leaving the balloon before opening his parachute? From the time the first skydiver jumps, how long does the entire stunt take?Explanation / Answer
S1=gt^2/2=80 m S2=457-80=377 m t2=S2/V=377/3=125.6 s t3=t2+t1=125.6+4=129.6s (Duration of stunt for 1 diver) S4=V*t4=3.2*125.6=401.92m S3=457-401.92=55.08m gt^2/2=55.08 t^2=11 t=sqrt(11)=3.3 s approx (the second skydiver wait after leaving the balloon before opening his parachute)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.