Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sally and Justin are preparing for time trials in the bobsled race. To begin the

ID: 2042405 • Letter: S

Question

Sally and Justin are preparing for time trials in the bobsled race. To begin the race, Sally must push Justin and the bobsled to the edge of a hill that is 28 m high. To do so, Sally applies a force of 48 N over 12 m. Justin and the sled have a combined mass of 64 kg. Assume that the ice track is frictionless.

What is the velocity of Justin and bobsled at the bottom of the hill?

Explanation / Answer

F = 48 => ma = 48 a = 48/64 = 0.75 v^2- u^2 = 2as s=12 so v^2 = 18 now applying conservation of energy 0.5 M v^2 + M(9.8) 28 = 0.5 M V'^2 V' = 23.8 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote