You are on a fire team in Iraq. You are manning a piece of artillery that fires
ID: 2042547 • Letter: Y
Question
You are on a fire team in Iraq. You are manning a piece of artillery that fires a 15kg projectile out of a 12m cannon with a constant in barrel force of 1500N. The coefficient of friction is .22 between shell and barrel, the barrel is at a fixed tilt of 30 degrees, and the wind is currently blowing directly South with 15N of effective force. An enemy vehicle is detected coming straight at your position from the North. It is maintaining a constant velocity of 40 m/s and is currently 1000m away. When do you open fire?Explanation / Answer
frictional force =mg cos(30) = 28N
so Net force = 1500-28 = 1472N
energy consrevation 0.5mv2 = 1472*12
v=48.53m/s
time of flight = 2*(48.53*sin(30)/9.8) =4.952sec
so d = 48.53cos(30)*4.952 - 0.5*1*4.9522
= 208.127-12.26
= 195.86m
so time after which fire will start = (1000-195.86)/40 =20.10sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.