A playground is on the flat roof of a city school, 5.3 m above the street below.
ID: 2042742 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 5.3 m above the street below. The vertical wall of the building is h = 6.60 m high, to form a 1.3-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of ? = 53.0° above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the walla) Find the speed at which the ball was launched
b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall
c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands
Explanation / Answer
a) The horizontal component of the launch speed (Vo) is Vo cos = 0.6018 V. It travels 24 m horizontally in 2.20 s. Therefore 0.618 Vo * 2.2 = 24.0. Solve for Vo Vo = 17.65 m/s The vertical lauch speed component is Vo sin 53 = 14.10 m/s. Use the equation of vertical motion, y = (Vo sin 53)* t - (1/2) g t^2 to solve for the height after t = 2.2 s c) Use the same equation to solve for t when y = 5.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.