Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is released from rest at a distance of 0.350 m from a large insulati

ID: 2045118 • Letter: A

Question


An electron is released from rest at a distance of 0.350 m from a large insulating sheet of charge that has uniform surface charge density 4.90×10^-12 C/m .

A) How much work is done on the electron by the electric field of the sheet as the electron moves from its initial position to a point 3.00×10^-2 m from the sheet?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

B) What is the speed of the electron when it is 3.00×10^-2m from the sheet?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

W = 1.6e-19 * [ 4.5e-12 / 2e0 ] * [ 0.46-0.02 ] W = 1.78e-20 J b. 0.5 * 9.1e-31 v^2 = 1.78e-20 J v = 1.98e5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote