Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

After flying for 14 min in a wind blowing 41 km/h at an angle of 20° south of ea

ID: 2045638 • Letter: A

Question

After flying for 14 min in a wind blowing 41 km/h at an angle of 20° south of east, an airplane pilot is over a town that is 57 km due north of the starting point. What is the speed of the airplane relative to the air, in km/h?

A ball is to be shot from level ground with a certain speed v0 at various angles ?. The launch angle determines both the time of flight t and the minimum speed vmin the ball will have during its flight, which means they can be related to each other. At some angle, the ball will have a maximum possible time of flight. Call this time tmax. Find a formula which gives the ratio of vmin to v0 in terms of t, tmax, and g.

At time t = 0, a projectile is launched from ground level. At t = 2.00 s, it is displaced d = 55 m horizontally and h = 59 m vertically above the launch point. At the instant it reaches its maximum height above ground level, what is its horizontal displacement D from the launch point?

In Fig. 4-34, a stone is projected at a cliff of height h with an initial speed of 48.0 m/s directed at an angle ?0 = 63.0° above the horizontal. The stone strikes at A, 5.16 s after launching. Find (a) the height h of the cliff, (b) the speed of the stone just before impact at A, and (c) the maximum height H reached above the ground.

A particle leaves the origin with an initial velocity = (6.86) m/s and a constant acceleration = ( - 3.91 - 3.70) m/s2. When the particle reaches its maximum x coordinate, what are (a) its velocity, (b) its position vector?

A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function of the time is shown in Figure 4-36, where t = 0 at the instant the ball is struck. The scaling on the vertical axis is set by va=18 m/s and vb=32 m/s. (a) How far does the golf ball travel horizontally before returning to ground level? (b) What is the maximum height above ground level attained by the ball?

Explanation / Answer

If I am drawing the wind triangle correctly the side connecting the starting point and the town is the ground speed of 160km/h, the wind side is 42km/h, and the included angle is 72º. The true airspeed side = v[160² + 42² - 2(160)42cos72º]km/h ˜ 152km/h.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote