An automobile is traveling on a long, straight highway at a steady 71.0 mi/h whe
ID: 2045844 • Letter: A
Question
An automobile is traveling on a long, straight highway at a steady 71.0 mi/h when the driver sees a wreck 200 m ahead. At that instant, she applies the brakes (ignore reaction time). Between her and the wreck are two different surfaces. First there is 140 m of ice, where the deceleration is only 1.30 m/s^2. From then on, it is dry concrete, where the deceleration is a more normal 7.30 m/s^2.Questions Asked:
1) What was the car’s speed just after leaving the icy portion of the road?
A: 25.4 M/S
2) What is the total distance her car travels before it comes to a stop?
A: 184 M
3) What is the total time it took the car to stop?
A: ????
71 Mi/h = 31.74 M/s
Explanation / Answer
similar problem
71.0 mi/h = 31.73984 m/s
a)
On ice
v^2 = (31.73984)^2 - 2(140) =727.417
answer v = 26.97 m/s
On concrete
(26.97)^2 = 0 - 2(7.30)x
727.38/ 14.6 = x = 49.82 meters
b)
140 +44 = 184 meters
c)
t(ice) = 31.74 - 26.97 = 4.77s
on concrete
26.97 -7.3t = 0
t = 3.69 s
Total time = 4.77 + 3.69 = 8.46 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.