A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 0.85 km long. The
ID: 2046481 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 0.85 km long. The tortoise crawls at a speed of 0.230 m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 7.50 m/s toward the finish line for 0.680 km and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 7.50 m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving, move steadily at their respective speeds.
Explanation / Answer
time of tortoise=1000/0.2=5000sec time of hare=1000/8=125 Time of tease=5000-125=4875sec 5 2.29a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.