Use the following values for mass and charge: an electron has mass me = 9.11×10-
ID: 2046726 • Letter: U
Question
Use the following values for mass and charge: an electron has mass me = 9.11×10-31 kg and charge e, a proton has mass mp = 1.67×10-27 kg and charge +e, an alpha particle has mass malpha = 6.65×10-27 kg and charge +2e, where e = 1.60×10-19 C. An electron is released from rest in a vacuum between two flat, parallel metal plates that are 14.0 cm apart and are maintained at a constant electric potential difference of 890 Volts. If the electron is released at the negative plate, what is its speed just before it strikes the positive plate?Explanation / Answer
2. KE = Vq = 690*1.6E-19 = 1.104E-16 J 1. v = sqrt(2KE/m) = sqrt(2*690*1.6E-19/9.11E-31) = 15568270 m/s. (Answer) Since this is 5% of the speed of light, it borders on being inaccurate, but the velocity error in comparison with the relativistic equation is only 0.1%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.