An electrically charged particle having a mass of 4.50 x 10–24 kg is placed in a
ID: 2048022 • Letter: A
Question
An electrically charged particle having a mass of 4.50 x 10–24 kg is placed in an external electric field and released from rest. The external electric field is 7.30 x 104 N/C to the right. The particle is observed to move 4.20 cm to the right in the first microsecond after being released.a. What is the average velocity of the particle during the first microsecond?
b. What is the velocity of the particle at the moment of release?
c. What is the velocity of the particle exactly one microsecond after being released?
d. What is the change in the particle’s velocity during the first microsecond?
e. What is the particle’s acceleration during the first microsecond?
f. What is the net force that acts on the particle during the first microsecond?
g. What force does the external electric field exert on the particle during the first microsecond?
h. What is the charge of the particle?
Explanation / Answer
Acceleration a= (2*d/t^2) =(2*0.042/(10^-6)^2) = 8.4 * 10^10 m/sec a) Average velocity = (0+at)/2 = (8.4*10^10*10^-6)/2 = 4.2*10^4 m/sec b) the velocity of the particle at the moment of release = 0 m/sec c) the velocity of the particle exactly one microsecond after being released = at = 8.4*10^10*10^-6 = 8.4*10^4 m/sec d) What is the change in the particle’s velocity during the first microsecond = at-0 = at = 8.4*10^4 m/sec e) Acceleration a= (2*d/t^2) =(2*0.042/(10^-6)^2) = 8.4 * 10^10 m/sec f) What is the net force that acts on the particle during the first microsecond F= ma = 4.50 x 10^–24*8.4 * 10^10 = 3.78 * 10^-13 N g) force does the external electric field exert on the particle during the first microsecond = F = 3.78 * 10^-13 N h) charge on the particle = F/E = 3.78 * 10^-13/ 7.30 x 104 = 5.178 * 10^-18 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.