Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5000 kg car is moving at a constant speed of 17 m/s when it hits the back bump

ID: 2048234 • Letter: A

Question

A
5000
kg
car
is
moving
at
a
constant
speed
of

17
m/s
when
it
hits
the
back
bumper
of
another
car
with
1200
kg
of
mass
moving
in
the
same
direction
at
a
constant
speed
of
6
m/s.
As
a
result
of
the
collision
both
bumpers
get
coupled
1.
What
is
the
combined
mass
of
both
cars?
2.
What
is
the
combined
weight
of
both
cars?
3.
What
is
the
total
momentum
of
the
system
before
and
after
the
collision?
4.
What
is
the
speed
of
both
cars
after
the
collision?
5.
What
is
the
combined
Kinetic
energy
of
both
cars
after
the
collision?

Explanation / Answer

1) Mass: 5000 +1200 = 6200 kg 2) combined weight: 6200 *9.81 = 60822 N 3) momentum = 5000 *17 +6*1200 = 92200 4) momentum would be conserved: 92200 = 6200*V V = 92200/6200 = 14.87 m/sec 5) KE = 1/2 *m* V^2 = 1/2 *6200 *14.87 ^2 = 685.55 KJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote