A model of a red blood cell portrays the cell as a spherical capacitor -- a posi
ID: 2048660 • Letter: A
Question
A model of a red blood cell portrays the cell as a spherical capacitor -- a positively charged liquid sphere of surface area A separated from the surrounding negatively charged fluid by a membrane of thickness t. Tiny electrodes introduced into the interior of the cell show a potential difference of 100 mV across the membrane. The membrane's thickness is estimated to be 97 nm and its dielectric constant is 5.00.(a) If an average red blood cell has a mass of 1.10 10-12 kg, estimate the volume of the cell and thus find its surface area. The density of blood is 1100 kg/m3.
volume= ? m3
surface area= ? m2
(b) Estimate the capacitance of the cell.
F
(c) Calculate the charge on the surface of the membrane.
C
How many electronic (elementary) charges does the surface charge represent?
Explanation / Answer
a) Volume of the cell is V = m/? = (1.1 x 10^-12 kg)/(1100 kg/m3) = 1.0 x 10^-15 m3 But V = 4/3 p r^3 (1.0 x 10^-15 m3) = 4/3 p r^3 The radius of the cell is r = 6.203 x10^-6 m The surface area is S = 4p r^2 = 4p (6.203 x10^-6 m)^2 = 4.835 x10^-10 m2 b) Thecapacitance of the cell by assuming the membrane surfaces act as parallel plates C =k Aeo/d =k (pr^2)eo/d = (5.00)(p(4.835 x10^-10 m2)^2)(8.85 x 10^-12 C2/N.m2)/(98 x 10^-9 m) =----- F c) The charge on the surface of the membrane is q = CV Here V = 100 x 10^-3 V d) The number of charges are N = q/e Here e =1.6 x 10^-19 C Substitute the values we get the answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.