50 g of ice at Ti = Solution energy released if ice completely melts = .050*2.10
ID: 2049214 • Letter: 5
Question
50 g of ice at Ti =Explanation / Answer
energy released if ice completely melts = .050*2.108*(60) + .050*334 =23.024 kJ energy required to completely convert water into ice = .1*334 = 33.4 kJ 33.4>23.024 energy required to when m' grams of water is converted to ice = energy released when all ice is converted to water at zero degrees. m'*334 = 23.034 by converting 69 grams of water into ice we can make all ice into water at zero degrees. finally 69 grams of ice will be there and (50) + (100-69) = 81 grams of water will be there at equilibrium temperature of zero degrees [mc*(delta T) + mL = energy required to melt icefrom -60 to 0 and phase transformation from ice to water. This much energy is needed to convert ice from -60 to water at zero. this energy is supplied by converting some water at zero to ice at zero . energy involved in a phase transformation = mL energy involved in atemperature change = mc(delta T) ]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.