The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring cons
ID: 2049665 • Letter: T
Question
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring constant, as shown in Figure P5.33a. If its spring is compressed a distance of 0.160 m and the gun fired vertically as shown, the gun can launch a 20.0 g projectile to a maximum height of 20.0 m above the starting point of the projectile.(a) Neglecting all resistive forces, determine the spring constant.
(b) Neglecting all resistive forces, determine the speed of the projectile as it moves through the equilibrium position of the spring (where x = 0), as shown in Figure 5.33b.
Explanation / Answer
a) E.P.E=G.P.E
E.P.E=1/2XforceXextension
Force = Kx
E.P.E= 1/2X(k)X(Extension)^2
G.P.E=MXgrav acc. X height
G.P.E=(20/1000)(9.8)(20.0)=3.92 J
3.92 = 1/2(K)(0.120)^2
K(spring constant ) =544.4444444 Nm^-1
b) V^2=2as+U^2
s=20.0
a=9.8
u = 0 (because at max height velocity is 0)
V^2=2(9.8)(2)
V^2=392
V=19.79898987 ms^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.