Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.Two identical 100 resistors are joined together as shown in the figure below.

ID: 2050046 • Letter: 1

Question

1.Two identical 100 resistors are joined together as shown in the figure below. (V = 8.5 V). What is the current through each when the switch S is closed?
https://general.physics.rutgers.edu/gifs/CJ/20-15.gif

2. Find the equivalent resistance between points A and B in the drawing (R1 = 3.00 , R2 = 9.00)
https://general.physics.rutgers.edu/gifs/CJ/20-20.gif

3. Determine the power dissipated in the 7.0 resistor in the circuit shown in the drawing. (R1 = 3.0 , R2 = 7.0 and V1 = 10 V.)
https://general.physics.rutgers.edu/gifs/CJ/20-22.gif

Explanation / Answer

1)From the figure when the switch is closed equivalent resistance becomes = 50 Ohms as they are in parallel total current in the circuit = 8.5/50 = .17A Since both the resistors are same current through each of them will be .17/2 A = .085A 2) 6 Ohms, R2 = 9Ohms and 3 Ohms are in series equivalent = 18 Ohms Now this is parallel to 8 Ohms so equivalent becomes (18*8)/(18+8) = 5.54 Ohms This is in series with 4 Ohms Equivalent now becomes = 9.54 Ohms This is now parallel with 10 Ohms Equivalent now becomes (10*9.54)/(10+9.54) = 4.88 Ohms This is now in series with R1 so equivalent becomes = 3 + 4.88 Ohms On solving we get final equivalent resistance between A and B = 7.88 Ohms 3)Equivalent resistance of the circuit first solving that loop containing 2 ohms 1 ohms and 7 ohms resistor 2 and 1 ohms are in series which is then parallel to R2 and 1 ohm so equivalent = 3||8 = 2.18 Ohms this is in series with R1 = 3 Ohms Final Equivalent resistance = 5.18 Ohms now current in the circuit = 10/5.18 A = 1.93 A Potential drop across R1 = 1.93 * 3 = 5.79 V Potential drop across the loop containing 2 ohms 1 ohms and 7 ohms resistor = 10-5.79 V = 4.21 V so current flowing through the 7 ohms resistor = 4.21/8 = .53 A Power dissipated in 7 Ohms resistor = .53^2 * 7 = 1.94W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote