Tiger Woods is making a golf comeback. He hits the ball with a club from an elev
ID: 2050487 • Letter: T
Question
Tiger Woods is making a golf comeback. He hits the ball with a club from an elevated tee that lands on the green close to the cup a distance of 165m from where he hit it. The spot where it lands is 5m below the spot where the ball is hit. The ball leaves the club with a horizontal component of velocity equal to 50.0m/s. (ignore air resistance)
a) How long does the ball take to get to the green?
b) What is the vertical component of the ball's initial velocity?
c) What is the maximum height reached by the ball?
d) What are the magnitude and direction of the initial velocity?
Explanation / Answer
range=165 m==>vx=50 m/s==>If cos()=1, than no voy
a) (5*2/9.8)1.0102 s
b) 0 m/s
c) 5 m below launch site
d) vox=vx=vxfinal=50 m/s magnitude of initial velocity and down range
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.