What is the downward acceleration of the mass at the point A of the loop? What i
ID: 2052073 • Letter: W
Question
What is the downward acceleration of the mass at the point A of the loop?
What is the minimum height h for which the block will reach point A on the loop without leaving the track?
Explanation / Answer
(a)KE = PE1 - PE2 = mg(h1-h2) = 1.3*9.8*(60-40) = 254.8 J (b)Velocity = 1/m * sqrt(2KE) = 19.8 m/s (c)For the block to move without leaving the track, centrifugal acceleration should balance weight at the topmost point. mv^2/r = mg v = sqrt(rg) = 14 m/s So, minimum height for reaching this velocity is mgh = mg*(2*20) + 1/2 * m*14^2 h = 50 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.