Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A blob with a mass of 78 kg is standing on an ice rink. Our XY coordinate system

ID: 2052635 • Letter: A

Question

A blob with a mass of 78 kg is standing on an ice rink.
Our XY coordinate system is parallel to the surface of the ice.
Given the forces shown, determine the following.

http://ef.engr.utk.edu/c/sys/13/assess/paramimagev2.php?n=/www/c/ef151-2012-01/img/assess/blob-vectors.png&p_F1=44,216,92,0&p_F2=40,155,44,0&p_Q1=33,182,155,0&p_Q2=29,79,65,0&p_MASS=78,,,

A) What is the x component of the resultant force? (N)
B) What is the magnitude of acceleration of the object? (m/s2)
C) What is the direction of the acceleration vector? (° CCW from x-axis)

Explanation / Answer

a) 44cos(33) + 40sin(29) = 56.29N b) x direction force = 56.29 y direction force = 44sin(33) + 40cos(29) = 58.94N x direction acceleration = 0.72166 m/sec^2 y direction acceleration = 0.75575m/sec^2 total acceleration = 0.72166^2 + 0.75575^2 = 1.04496 m/sec^2 c)direction = theta = tan inverse (0.75575/0.72166) = 46.32 degress with the horizontal

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote