Challenge Problem (Extra Credit) A bullet with a mass m = 4.83 g and initial spe
ID: 2052721 • Letter: C
Question
Challenge Problem (Extra Credit) A bullet with a mass m = 4.83 g and initial speed of 330 m/s passes through a wheel which is initially at rest as in the figure. The wheel is a solid disk with mass M = 2.29 kg and radius R = 18.6 cm. The wheel rotates freely about an axis through its center and out of the plane shown in the figure. The bullet passes through the wheel at a perpendicular distance 14.8 cm from the center. After passing through the wheel it has a speed of 225 m/s. What is the angular speed (rad/s) of the wheel just after the bullet leaves it? How much kinetic energy (J) was lost in the collision?Explanation / Answer
Initial angular momentum
= I w = m r^2 w = m r v
= .00483 * .148 * 330 = .2359
Final angular momentum
= .00483 * .148 * 225 = .16083
change in angular momentum
= .2359 - .16083 = .07507
that is the angular momentum for wheel
I w = .07507
I = (1/2) M R^2 =
.5*2.29*.186^2 = .03961
so
w = .07507/.03961 = 1.911 rad/s
Ke (o) = (1/2) m v^2 of bullet
Ke (f) =(1/2)mvfinal^2 of bullet + (1/2)I w^2 of wheel
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.