As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 5.1. from Simulati
ID: 2053213 • Letter: A
Question
As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 5.1.
from Simulation 5.1 i got that the acceleration: 0.27m/s2, initial angular velocity:3.0 rad/s and radius 3.0 cm
A child is twirling a 0.0128 kg ball on a string in a horizontal circle whose radius is 0.090 m. The ball travels once around the circle in 0.410 s.
(a) Determine the centripetal force acting on the ball.
(b) If the speed is doubled, does the centripetal force double?
yes/ no
If not, by what factor does the centripetal force increase?
Explanation / Answer
F = M(v^2/r) You need v C = Pi * 2r C = Pi * 2*0.090=0.57 v = C/0.41=0.57/0.41=1.38 F=0.0128*1.90/0.090=0.27 If the speed is doubled, does the centripetal force double? no it will be 4 times
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.