Suppose that Nolan Ryan stands on the surface of the moon and throws a baseball
ID: 2053869 • Letter: S
Question
Suppose that Nolan Ryan stands on the surface of the moon and throws a baseball horizontally. If the baseball has a high enough speed and does not strike any mountain, it can orbit around the moon and, after completing the orbit, strike Nolan from behind. The mass of the moon is mm = 7.35×1022 kg, and its radius is rm = 1740 km. The gravitation constant G = 6.67×10-11 Nm2/kg2.1)
Find the speed at which Nolan must throw the ball for such a circular orbit.
v =
2)
How long (in hours) does the ball take to complete one orbit?
t =
Explanation / Answer
a) so for that to happen G mball mmoon /r^2 = mball v^2 /r so v^2= G mmoon/r so v=sqrt(6.67E-11*7.36E22/1740E3)=1680 m/s b) T= 2 pi r/v = 2 * pi * 1740E3/1680=6508 sec = 1.81 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.