A steel pipe runs vertically from a wellhead on the floor of the ocean to a poin
ID: 2054321 • Letter: A
Question
A steel pipe runs vertically from a wellhead on the floor of the ocean to a point 10m above the surface. The pipe is filled with drilling mud having a density of 2.5 kg/L . What is the pressure on the pipe 200m below the surface of the water? At that point, what is the force on 1 cm2 of the pipe wall? (Density of seawater = 1.03 kg/L)
First part (makes some sense but not all of it)
P =P0 + ?1gh1 +?2gh2
= 105 + (2.5*10*9.8 ) + ( 1.03*100*9.8) = 1.2263 x 104 N/m2
Second part I am not sure on. Any help with the complete answer with an explanation? thanks
Explanation / Answer
for the first one, total pressure = pressure due to atmosphere + pressure due to mud + pressure due to water = P =P0 + ?1gh1 +?2gh2 = 105 + (2.5*10*9.8 ) + ( 1.03*100*9.8) = 1.2263 x 104 N/m2 for second part use force = pressure * area ==> force = 1.2263 x 104 N/m2 * 10^(-4) = 1.2263 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.