Two speakers are set up along the x-axis. Both are facing to the right (+x) and
ID: 2054468 • Letter: T
Question
Two speakers are set up along the x-axis. Both are facing to the right (+x) and putting out sound at a frequency of 800Hz, with intensity 120 W/m2. They are in phase (both start at a peak). The first speaker is located at the origin. The second is at some negative value of “x” (in meters). Assume the sound travels only along the x-axis, so its intensity will not drop off with distance. You are standing on the positive x-axis. vsound = 344m/s.
a) List two “x” nearest the origin, where the second speaker could be located, so that you would hear sounds of intensity 480 W/m2 and 240 W/m2 respectively.
b) If the second speaker is at the “x” value for 240 W/m2 found in part-a, what initial phase could we give its wave, so that you would hear no sound?
c) If the phase shift you found in part-b is to be achieved by delaying the second speaker, by how much time should it lag the first?
Explanation / Answer
a)
480w/m2 is not possible, because of conservation of energy. (Maximally we can have 240 W/m2)
About 240W/m2:
We must put second speaker in a point that both of speakers be "in phase"
= v/f >>>> = 344/800 = 0.43 m
Therefore we can put second speaker at the origin or -0.43m or +0.43m or -0.86m or +0.86m and .....
----------------------------------------------------------
b)
The speakers must be in "anti phase"
Therefore the initial phase of the second speaker must be
---------------------------------------------------------
c)
f = 800 Hz, therefore period (T) of the speakers is 1/800 second (0.00125 second)
The speakers must be in "anti phase", therefore second speaker must lag the first speaker by T/2.
T/2 = 0.000625 s = 6.25 * 10^4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.