How long would it take to raise the temperature of 10-3 m3 of water by 6.0°C? __
ID: 2055019 • Letter: H
Question
How long would it take to raise the temperature of 10-3 m3 of water by 6.0°C?____________ sec
How long would it take to boil away 0.8 L of water, starting at 25°C?
_________min
Explanation / Answer
If you put it in a cup in a 1500 watt microwave oven it will likely will not take long. 10-3 m^3 is one liter or 1000 cc. => since it takes one calorie to raise one cc 1 deg C. => it takes 6000 calories to raise i liter 6 deg C. One calorie = 4.18 joules which = 4.18 w-s. So 6000 calories = 25080 watt-sec of energy. Using a 1500 watt microwave it would take only 45080 w-s/1500 w = 30 seconds The energy required to do so would be E = { ( 75 x 1 cal/cc) + 540 cal /cc}. 800 cc = 492000 cal x 4.18 J /cal .= 2056560 w-s. Hence to evaporate the 0.8 L would take 2056560 w-s/ 1500 w =1371 s = 22.85 minutes. In a 1000 watt microwave it would take 34.27 min.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.