Suppose that you have three resistors: a 150 , a 750 , and a 1.40 k resistor. (a
ID: 2055194 • Letter: S
Question
Suppose that you have three resistors: a 150 , a 750 , and a 1.40 k resistor.(a) What is the maximum resistance you can obtain by combining the resistors?
(b) What is the minimum resistance you can obtain by combining the resistors?
Now you build a circuit using all three resistors and a 28V battery with an internal resistance of 35O
(c) What is the maximum terminal voltage of the battery when you connect the battery to the resistors?
(d)What is the maximum circuit current when you connect the battery to the resistors?
Explanation / Answer
a) put them in series max R = 2300 ohms' b) min reistance is in parallel = 114.75 ohms c) max terminal voltage is when the resistance is max V = IR I = 28 / (2300 + 35) = 0.012 A terminal voltage = 28 - 35 * 0.012 = 27.58 V d) maximum current = 28 / (114.75 + 35) = 0.1869 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.