Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain toaster has a heating element made of Nichrome resistance wire. When t

ID: 2056384 • Letter: A

Question

A certain toaster has a heating element made of Nichrome resistance wire. When the toaster is first connected to a 140 V source of potential difference (and the wire is at a temperature of 20.0°C), the initial current is 1.8 A. However, the current begins to decrease as the resistive element warms up. When the toaster reaches its final operating temperature, the current has dropped to 1.53 A.
(a) Find the power the toaster converts when it is at its operating temperature.
214.
(b) What is the final temperature of the heating element?

please help with B

Explanation / Answer

V=iR Rinitial = 140/1.8=77.77ohm power = v*i = 140*1.8 = 252 watt Rfinal =140/1.53= 91.5ohm Rfinal = Rinitial(1+a(Tfinal - Tinitial)) a = coefficient of thermal expansion = 0.0004 Tinitial = 293K. 91.5 = 77.77 (1+0.0004(T-293)) T-293 =441.47 T = 734.47 k

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote