Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A subway train has three cars, each weighing 1.20 x 105 N. The frictional force

ID: 2057211 • Letter: A

Question

A subway train has three cars, each weighing 1.20 x 105 N. The frictional force on each car is 103 N, and the first car, acting as an engine, exerts a horizontal force of 4.80 x 104 N on the rails. (a) What is the acceleration of the train? (b) What is the tension in the coupling between the first and second cars? (c) What is the tension between the second and third cars?

Explanation / Answer

(a) By F(net) = F(applied) - F(friction) =>F(net) = 48000 - 1000 x 3 =>F(net) = 45000 N =>m x a = 45000 since m = weight/g = 120000/10 = 12000kg =>a = 45000/(12000*3) =>a = 1.25 m/s^2 (b) for the last two cars:- By F(net) = F(applied) - F(friction) =>(2 x 12000) x 1.25 = T - 1000 x 2 =>T = 32000 N (c) For the last car:- By F(net) = F(applied) - F(friction) =>(1 x 12000) x 1.25= T - 1000 x 1 =>16000 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote