A spherical capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells
ID: 2057680 • Letter: A
Question
A spherical capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells seperated by vacuum. the inner sphere has a radius of ra=12.3 cm, and the outer sphere has a radius of rb=15.1 cm. a potential difference of 120 V is applied to the capacitor. A)What is the capacitance of the capacitor (use epsilon_0= 8.85*10^-12 F/m for the permittivity of free space). B)What is the magnitude of E1 of the electric field E at radius r=12.8 cm, just outside the inner sphere? C)What is the magnitude of E at r=14.6 cm?
will rate A+ with full work please.
Explanation / Answer
(A)
C = 4pi*0/(1/R1-1/R2) =7.3702*10-11 F or 73.702 pF
(B)
Q=CV
Q=7.3702*10-11*120
Q=8.8443*10^-9 C per sphere
E(R) = V [ RbRa/R² ] / (Ra - Rb)
=120[12.3*15.1*10^2/[(15.1-12.3)*12.8^2]
=4858.3112 V/m or 4.858 K N/C
(c)
E(R) = V [ RbRa/R² ] / (Ra - Rb)
=120[12.3*15.1*10^2/[(15.1-12.3)*14.6^2]
=3734.2171 V/m or 3.734 K N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.