Could someone show me how to calculate time given mass, height, and displacement
ID: 2058355 • Letter: C
Question
Could someone show me how to calculate time given mass, height, and displacement? Since I don't know velocity for this problem I've been stuck. Here is the full question:You throw a 154 g ball straight up to a height of 45.0 m.
(a) Assume that the displacement of your hand is 0.70 m as you throw the ball straight up. How long is the ball is in your hand? (in seconds)
(b) Calculate the average force exerted by your hand while you are throwing it. (in N)
(c) Is it OK to neglect the gravitational force on the ball while it is being thrown?
Explanation / Answer
.5 M V2= M gh
V = 29.7 M/SEC
V= U +at
V2= U2+2as
a=630 m/sec2
t=.047 sec
b) f=0.154*630
=97.02
c) yes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.