The 10 kg block shown is released from rest on the horizontal surface at point B
ID: 2058763 • Letter: T
Question
The 10 kg block shown is released from rest on the horizontal surface at point B, wherethe spring has been stretched a distance of 0.5 m from its neutral position A. The
coefficient of kinetic friction between the block and the plane is 0.30. Calculate (a) the
velocity v of the block as it passes point A and (b) the maximum distance x to the left of A
which the block goes.
Ans. (a) v = 2.13 m/s, (b) x = 0.304 m
https://s3.amazonaws.com/answer-board-image/bff796ca-737e-422c-8ec5-5ac5369aaa2c.png
Explanation / Answer
a) work by friction force = change in energy .3 x 10x 9.81 x .5 = 1/2 k .5^2 - 1/2 m v^2 at point A no stretch in spring so spring energy = 0 14.715 = 37.5 -5v^2 v = 2.134 m/s b) at max distance => KE = 0 1/2 k x^2 + .3 x10 x 9.81 * x = 22.76978 = 1/2 mv^2 x = .304 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.