The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring cons
ID: 2058822 • Letter: T
Question
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring constant, as shown in the figure below. If its spring is compressed a distance of 0.100 m and the gun fired vertically as shown, the gun can launch a 22.0 g projectile to a maximum height of 24.0 m above the starting point of the projectile.(a) Neglecting all resistive forces, determine the spring constant.
? N/m
(b) Neglecting all resistive forces, determine the speed of the projectile as it moves through the equilibrium position of the spring (where x = 0), as shown in figure (b).
? m/s
Explanation / Answer
a) 1/2*k*x^2 = mgh k = 2*0.022*9.81*24 / (0.1)^2 = 1035.94 N/m b) 1/2*k*x^2 = 1/2*m*v^2 + mgx v^2 = 2g(h-x) v = 21.65 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.