Suppose a 60 dB sound wave is produced in air, having a temperature of 10 degree
ID: 2059666 • Letter: S
Question
Suppose a 60 dB sound wave is produced in air, having a temperature of 10 degree C and a density of 1.29 kg/m3. If the frequency of this sound wave is Hz, determine the amplitude of oscillations for the air molecules vibrating in this sound waves. 10 nm 12 nm 14 nm 16 nm 18 nm None of the above. A person stands at rest between two identical speakers each frequency of 250 Hz, an shown in the figure below. The person starts to move to the right at a right at a constant and they frequency of 3 Hz. Determine the speed of the person, assuming that the speed of sound in still air is = 350 m/s.Explanation / Answer
the answer is d:4.1m/s
solution
velocity of man is x
velocity of sound is 350m/s
beat freq=3hz
by doppler effect the effective frequency is 250+3 hz=253hz
so
x= (vel of sound * beat freq)/effective doppler freq
x= 350*3/253
x=4.15019 4.1m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.