A fully loaded Boeing 777 commercial airplane with a mass of 303.6 tonnes is at
ID: 2059745 • Letter: A
Question
A fully loaded Boeing 777 commercial airplane with a mass of 303.6 tonnes is at one end of the runway and about to take off. Assume that the plane starts from rest with constant acceleration until it reaches the take-off speed of 87.34ms-1 . The B777 uses two rolls royce engines each developing 501.7kN thrust at full power. Note that 1 tonne = 1000kg. Neglect air resistance and friction between the tires and the runway. Calculate the length of the runway in metres, required for take off, giving your answer to 3decimal places.
Explanation / Answer
Sorry for mistake
Here is the Correct Solution
Here mass of the airplane = 303.6 tons = 303600 Kg
Force applied = ma = 2*501.7*10^3 N
Therefore
Acceleration = a = (2*501.7*10^3)/(303600)
= 3.304 m/sec^2
v^2 - u^2 = 2as
Therefore
s = (87.34^2 - 0^2)/(2*3.304)
s = 1154.400 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.