The red charge is 6 m C, the blue is -2 m C and the green charge has a charge of
ID: 2059873 • Letter: T
Question
The red charge is 6 mC, the blue is -2 mC and the green charge has a charge of -5.3 mC. What is the potential energy of the configuration to the nearest tenth of a millijoule? and what is the potential at the point x=1 and y=1 to the nearest volt?
The correct answer should be -83 millijoules and -8264 volts
The red charge is 6 Mu C, the blue is -2 Mu C and the green charge has a charge of -5.3 Mu C. What is the potential energy of the configuration to the nearest tenth of a millijoule? and what is the potential at the point x=1 and y=1 to the nearest volt? The correct answer should be -83 millijoules and -8264 voltsExplanation / Answer
P.E of the configuration = -k*2*6*10^-6/2 - k*5.3*6*10^-6/2*sqrt(2) + k*5.3*2*10^-6/2 where k = 9*10^9 so, P.E = -0.083 J = -83 mJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.