A 3 kg mass moving at 4 m/s along a horizontal, frictionless surface collides wi
ID: 2059924 • Letter: A
Question
A 3 kg mass moving at 4 m/s along a horizontal, frictionless surface collides with a spring, with a spring constant of 480 N/m, which is attached to a 2 kg mass as shown in the figure below. The 2 kg mass and the spring are stationary prior to the collision. What is the maximum compression of the spring (in m) that results from the collision? HINT #1: try solving for the displacement of the spring using energy conservation and then use calculus to determine when this displacement is at a maximum. HINT #2: Newton’s 3rd Law will be helpful.
Explanation / Answer
Maximum compression happen when both block move with same velocity.
By conservation of momentum:
3*4+2*0=(3+2)*V
V= 2.4 m/s
By conservation of Energy:
0.5*3*4^2=0.5*3*2.4^2+0.5*2*2.4^2+0.5*480*X^2
3*4^2=3*2.4^2+2*2.4^2+480*X^2
19.2=480*X^2
X=0.2 m
Maximum compression = 0.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.