Two slits separated by a distance of d = 0.120 mm are located at a distance of D
ID: 2059956 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.120 mm are located at a distance of D = 2.16 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of ? = 618 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. At what angle from the beam axis will the first (m=1) maximum appear? (You can safely use the small angle approximation.)Explanation / Answer
d = 0.120 mm, D = 2.16 m, = 618 nm. Find 1
dsin1 =
1 = sin-1(/d) = 0.295o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.