A distant galaxy is simultaneously rotating and receding from the earth. As the
ID: 2059984 • Letter: A
Question
A distant galaxy is simultaneously rotating and receding from the earth. As the drawing shows, the galactic center is receding from the earth at a relative speed of uG = 1.50 106 m/s. Relative to the center, the tangential speed is vT = 5.00 105 m/s for locations A and B, which are equidistant from the center. When the frequencies of the light coming from regions A and B are measured on earth, they are not the same and each is different than the emitted frequency of 6.00 1014 Hz. Find the measured frequency for the light from each of the following.Explanation / Answer
For A --> tangential speed towards earth
v = (1.5 x106) - (5 x 105) = 106 m/s
= v/c = (106 m/s)/(2.998 x 108 m/s) = 0.3335 x10-2
fA/fo = ((1+)/(1-)) = (1.003335/0.996665) = 1.006692 = 1.0033
fA = (6 x 1014)(1.0033) = 6.0198 x 1014 Hz
For B --> tangential speed away from earth
v = -(1.5 x106) - (5 x 105) = - 2 x 106 m/s
= v/c = (- 2 x 106 m/s)/(2.998 x 108 m/s) = 6.67 x 10-3
fB/f0 = ((1+)/(1-)) = (1.00667/0.99333) = 1.01342 = 1.0066
fB = (6 x 1014)(1.0066 ) = 6.0396 x 1014 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.