a charge of -1.00nC and a mass os 1.00x10^-12kg has a velocity of 5.00x10^3m/s.
ID: 2060081 • Letter: A
Question
a charge of -1.00nC and a mass os 1.00x10^-12kg has a velocity of 5.00x10^3m/s. It enters a region of uniform electric and magnetic fields. the magnetic field B=-1.5T k.
a)calculate the magnitude and direction of teh electric field if the charge is to pass through teh field undeflected. (answe:+7500 N/C i)
b)if the electric field is turned off, what is the radius of the path of charge (answer: 3.33m)
c) sketch a path of the charge with only the magnetic field present
d)in this case, how long is the charge in the magnetic field? (answer:2.09ms)
Explanation / Answer
Known:
q=-1x10^-9 C
m= 1x10^-12 kg
v = 5x10^3 m/s
B= -1.5 T k
a) Electric Field?
E= F/q
F= qv x B (cross product)
F= qvBsin() (it will follow a circular path so = 90)
F=qvB
F=( -1x10^-9 C *5x10^3 m/s * -1.5Tk)
F=7.5x10^-6N
Substitute for E=F/q
E=(7.5x10^-6N)/-1x10^-9 C
E= 7500 N/C i (By RHR)
b) Radius?
We use F=qvB.
Since centripital force is:
F=ma=m(v^2/r)
We get:
m(v^2/r) = qvB
r=(mv)/(qB)
r=(1x10^-12 kg * 5x10^3 m/s)/(-1x10^-9 C * -1.5T)
r= 3.33 m
d) Time in magnetic field?
time : (distance)/(velocity)
Period : T (one full circle)
T = 2r/v = (2*3.33m)/(5x10^3m/s) = 4.185 ms
Since it did not travel a full circle divide by 2:
4.185m/s / 2
t = 2.09 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.